poniedziałek, 25 stycznia 2016

"Cóż znaczy nazwa?"- Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek "Na drugie Stanisław. Nowa księga imion" -recenzja

Autor: prof. Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek
Tytuł: "Na drugie Stanisław. Nowa księga imion"
Wydawca: Agora

"Cóż znaczy nazwa? To co zwiemy różą pod inną nazwą nie mniej by pachniało"William Shakespeare "Romeo i Julia"


,,Imię określa więc nasze pochodzenie, opisuje środowisko, kraj, a nawet region, 
z którego się wywodzimy, aspiracje rodziny... Zdradliwa i śliska sprawa"
Cyt. J.Bralczyk, M. Ogórek "Na drugie Stanisław. Nowa księga imion", s. 10.


Co łączy Mateusza z Maciejem? A Stefana ze Szczepanem? Kto jest patronką telewizji? Kto zohydził nam Alfonsa? Czyim patronem jest św. Idzi? Które imiona i dlaczego uznawane są za najbardziej seksowne? Czy te pytania nie są intrygujące? 

Te i inne tajemnice na temat imion nadawanych współcześnie, a także tych, które zostały już zapomniane bądź trącą już trochę myszką, odkrywają na kartach swojej kolejnej wspólnej książki językoznawca prof. Jerzy Bralczyk oraz satyryk Michał Ogórek.

Ucinając sobie przyjacielską pogawędkę, autorzy omawiają pochodzenie i znaczenie poszczególnych imion oraz opowiadają anegdoty na temat najbardziej znanych ich nosicieli. Wszystko to zostało okraszone sporą dozą ironii i inteligentnego humoru. 

Oczywiście rozmiar publikacji wymusił pewne ograniczenia, dlatego niektóre imiona zostały przez autorów potraktowane odrobinę po macoszemu, ale jest to jedyny i niewielki minus tej książki. 

Na końcu książki został umieszczony ranking imion popularnych w 2014 r. oraz imion wpisywanych do aktów urodzenia w poprzednich dekadach. Nie ograniczono się jednak tylko do imion noszonych przez ludzi, ale także wspomniano o modnych imionach psów
i kotów, a nawet o sposobie nazywania koni. 

Jest to prawdziwa skarbnica ciekawostek. Naprawdę polecam. :)

A teraz mam do Was pytanie :) Czy lubicie swoje imię? A może wolicie używać drugiego imienia?  Wiecie dlaczego je nosicie? :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz