środa, 23 marca 2016

Wiosenny subiektywny przegląd nowości

Nareszcie przyszła wiosna, więc zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przyszedł czas na mój całkowicie subiektywny wiosenny przegląd zapowiedzi wydawniczych, na myśl o których już zacieram ręce z radości. 

Paulina Mikuła "Mówiąc inaczej"
Wydawnictwo: Flow books
Data premiery: 04.04.2016 r.

Źródło okładki: Wydawnictwo Znak 

Czy znacie internetowy vlog "Mówiąc inaczej"? Jeżeli wasza odpowiedź brzmi ,,nie", to koniecznie musicie to nadrobić. Link do kanału znajdziecie TUTAJ.
Prowadząca go Paulina Mikuła - absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim w sposób ciekawy, porywający, zabawny i okraszony sporo dozą ironii opowiada o naszej kochanej polszczyźnie. Polecam jej kanał na Youtube wszystkim tym, którym zależy na tym, aby wysławiać się poprawnie językowo. 
Zgodnie z zapewnieniami wydawcy książka jest nie tylko zapisem dotychczasowych odcinków programu, ale także ma zawierać całkiem nowe ciekawostki o języku polskim.


Marek Rybarczyk "Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?"
Wydawnictwo: Znak Literanova
Data premiery: 04.04.2016 r.

Źródło okładki: Wydawnictwo Znak

Zawsze fascynowało mnie życie współczesnych rodzin królewskich. Śledziłam z wypiekami na twarzy cotygodniową rubrykę "Co u dworu słychać?", od której  zaczynałam kiedyś lekturę gazety telewizyjnej. W tym roku przypada 90-ta rocznica urodzin Elżbiety II i z tej okazji Znak literanova wydaje pozycję na temat funkcjonowania firmy zwanej brytyjską monarchią. Mam nadzieję, że się nie zawiodę. Podtytuł książki brzmi bardzo obiecująco.

Janusz Leon Wiśniewski "Udręka braku pożądania"
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 31.03.2016 r.


Źródło okładki: Wydawnictwo Literackie

Bardzo lubię te małe formy literackie, które tworzy J.L.W. Lubię sposób w jaki pisze on o uczuciach we wszystkich kontekstach. Cenię sobie to, że autor nie unika trudnych tematów, które niejednokrotnie nadal stanowią społeczne i obyczajowe tabu. To nie tylko zwykłe opowiadania, ale takie mini-reportaże opatrzone naukowym komentarzem.  Myślę, że i tym razem się nie rozczaruję.

Best Nichols "Pięć dni, które wstrząsnęły światem"
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Data premiery: 18.04.2016  r.
                                          
Źródło okładki: Wydawnictwo Znak

Ostanie dni II Wojny Światowej oczami zarówno tak słynnych postaci jak Karol Wojtyła, Winston Churchill, Roman Polański, Sophia Loren czy Audrey Hepburn, jak ludzi mnie znanych takich jak siostra Adolfa Hitlera-Paula. Szykuje się fascynująca i wciągająca lektura.Tak wygląda moje skromne zestawienie.
A Wy na jakie nowości  czekacie? Opowiedzcie. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz